volejbalpaka.cz - Články o volejbalu

 

10 moudrých rad, jak hrát volejbal

beach hot babe 2

1. Esa jsou peníze!  Přijde čas, kdy dáte Eso. Získat přímý bod z podání je šance, která může změnit celý průběh utkání. Možná příjde série es, anebo taky ne. Když tato příležitost nastane - držte se jí a buďte vděční za tuto možnost.

2. Útočte tvrdě a dobré věci příjdou
Zahoďte strach se napřáhnout a bouchejte do míče tvrdě. I když nebudete schopni (po nízké nahrávce) projít přes trojblok, bude to mít povzbuzující efekt hlavně pro vás, kdy ostatním ukážete, že se nebojíte. Nezáleží na výsledku, ale na způsobu, jakým to uděláte!

3. Život i volejbal jsou o směru
Všechno, co v životě potkáte,  nebude jen černé nebo bílé, protože nic není předem nakreslené. A přesně tak je to i ve volejbale. Ne všechny náhry budou stejné, ne všechny příjmy budou stejné. Ale! Čím lépe se adaptujete na tyto směry - tím lepší budete. V životě i na hřišti potkáte překážky. Musíte projít těžkým terénem, nebo náhle zatočit na zcela jinou cestu. Čím lépe se dokážete adaptovat na vzniklou situaci, tím snadnějí si proces urychlíte..

4. Někdy je nutné trefit lajnu
Nastane čas, kdy musíte jít za jasným cílem a trefit lajnu. Nastanou těžké momenty! Blokař je dost vysoko a nahrávka příliš nízká. Všechno je špatně. Jedinou možností je riskovat. Vyhnout se blokaři a trefit lajnu.

5. Pokaždé se pořádně napřáhněte
I když vás zablokují, nebo míč zůstane ve hře, udělali jste maximum. Jsou nahrávky, které vypadají, že z nich nejde mic uhrát, ale i tyto náhry z vás mohou udělat dobrého útočníka. Věřte sami sobě a udeřte. V životě ani na kurtu nevíte, čeho jste skutečně schopni, pokud to nezkusíte.

6. Dobré bloky končí hru
Blokaři jsou první linií obrany. Dobré bloky končí hru a nadražení míče ulehčí situaci v poli. Stejně jako v životě potřebujete pevné hranice. Je nutné odblokovat nebezpečné údery.

7. Bedlivě sledujte nahrávače
 

Buďte výborným pozorovatelem. Být výborným pozorovatelem vás dostane naprosto všude. Sledujte nahrávače stejně jako život a budete umět číst situaci, která nastane v dalším sledu. Zaměřte se na maličkosti, čtěte emoce i neverbální komunikaci. 

8. Nedívejte se na lavičku
Pokud nechcete skončit na lavičce, nedívejte se tam. Obzvlášť po chybě, kdy se většina hráčů ihned dívá na lavičku. Vaše vlastní sebedůvěra musí vzrůstat. Zde i trenérům ukážete, že víte co děláte, i když uděláte obrovskou chybu.

9. Prohra buduje charakter
Po prohraném utkání vzplanou emoce. To platí jak v životě, tak i na volejbalovém kurtu. Prohra buduje charakter, ale nikdo jí nemá rád. Každý si tím musí projít, poučit se a posunout dál. 

10. Stanovte si heslo - chci vyhrávat.
Každá výhra povzbudí, proto si stanovte heslo - chci vyhrávat.

 

Pravidlo volejbalu! Vyhrává ten, kdo nechybuje

anderson m
Populární americká volejbalová stránka uveřejnila zajímavý článek, kde autor vysvětluje, proč je důležitější se na hřišti vyvarovat vlastních chyb, než oslňovat razantním úderem, který končí mimo hřiště. Foto: FIVB

Profesionální hráči volejbalu se velice často soustředí na eso, tedy přímý bod z podání, jen aby se o nich mluvilo, jak vynikající výkon na hřišti předvedli. Jenže! Pokud jste trenér nebo hráč, určitě víte, že dvě věci, které co nejvíce souvisejí s vítězstvím v zápase jsou omezení chyb v útoku a omezení chyb na podání. Tyto dvě věci byly jedním z hlavních pilířů hry USA pod vedením známého kouče Hugha McCutcheona. 

Trenér McCutcheon přidává tento příklad. Pokud máte tým, který ztrátuje na 55% a bodové míče hraje na 45%, tak to znamená, že pokaždé, když dají míč soupeři - získají 9 z 20 míčů a pokaždé, když jim soupeř dá míč - získají 11 z 20 míčů. 

Ale! Vždy, když  hráči útočí do autu nebo servírují do autu, získají 0 z 20 míčů. Z toho vychází, že tady opravdu není mnoho důvodů útočit nebo servírovat míč do autu. Čísla jsou čísla, proto je důležíté soustředit se na to, aby byl míč v hřišti.

Prezident volejbalové federace USA Doug Beal říká: "Je daleko důležitější dostat do podvědomí hráčů to, že musí podávat uvědoměle do správné zóny nebo na hráče, než učit vynikající skákané podání stejně, jako podával špičkový volejbalista Stanley, jehož servis a útoky byly hlavní zbraní týmu USA při zisku zlatých medailí na OH 2008 v Pekingu.

 


"Všichni chceme naučit své smečaře dělat body, ale je daleko důležitější naučit je, kdy je ten správný okamžik na získání bodu útokem. Musíte brát ohledy! Jak dobrá je nahrávka? Jak dobrý je blok? A nejdůležitější, jestli jste v dobré pozici,"vysvětluje odborník  Doug Beal.